Állj mellénk! Legyél pártoló tag!

#Húsz éve írtuk

Itthon HVG

Hajléktalan pártok

45 központi és helyi pártvezetőség kért székházat, illetve irodahelyiséget 1989 májusa óta Budapesten a kormánytól, s eddig az igények közül összesen tizennégyet tudtak kielégíteni - írta a HVG éppen húsz éve. Most újraolvashatja a rendszerváltás hajnalán született cikket.

Itthon

Amikor kivonultak az orosz nyelvtanárok

"Azt az elvet feltehetően senki sem vitatja, hogy az általános iskolákban egy, a gimnáziumokban két idegen nyelv oktatása kötelező. Annál kevésbé érthető viszont, hogy a Művelődési Minisztérium miért döntött úgy: csak részlegesen ad felmentést az eddig kötelező tárgyként oktatott orosz nyelv tanulása alól. Hogy valójában kiknek kötelező s kiknek nem az idei tanévben is oroszt tanulni, azt sok helyütt az évnyitó napján sem tudták még pontosan" - írta húsz évvel ezelőtt a HVG. Az alábbiakban újraolvashatja cikkünket.

Itthon HVG

Elnöki rezidenciák Magyarországon?

A miniszterelnökök elszállásolására máig nem született egységes megoldás, még ha húsz éve a Német-kormány meg is próbálkozott az elnöki rezidenciák kialakításával. A HVG 1989. július 29-iki cikkét olvashatják.

Itthon HVG

Idősebb Bush Magyarországon

Gazdasági és politikai szempontból is visszafogott volt Bush elnök, amikor 1989. július 12-én beszédet tartott a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetemen. A HVG húsz évvel ezelőtti, az elnöki látogatásról szóló cikkét olvashatják most újra olvasóink.

Itthon HVG

Számítottak-e balhéra Nagy Imre újratemetésén?

Mit tudtak és mit gondoltak a budapestiek Nagy Imréről, szerepéről? Milyen várakozások előzték meg az ünnepélyes gyászszertartást? A HVG felkérésére többek között ezeket a kérdéseket tette fel közvélemény-kutatók egy csoportja 1989 júniusában, Nagy Imre újratemetése előtt. Az alábbiakban a közvélemény-kutatás fontosabb megállapításait közöljük, változatlan formában.

Vélemény HVG

A Trabantok későn halnak

A saját autógyártás sem garantálja, hogy az NDK-ban gyorsan gépkocsihoz jussanak az arra vágyók. Egyelőre a létező és a még csak ígért újabb gépkocsitípusok is csupán áremelkedést hoztak, nem kínálatbőséget. Húsz éve írtuk sorozatunk következő darabja. Mi történt azóta? A friss HVG-ben elolvashatják.

Itthon

A betiltott Dunaszaurusz és a mesteri Margaret Thatcher

Sorozatunkban a húsz évvel ezelőtti HVG legérdekesebb cikkeiből válogatunk. Ezen a héten a brit gazdaságot gatyába rázó sokkterapeuta Margaret Thatcher eredménylistáját, illetve a dunai vízlépcső építéséről szóló Dunaszaurusz című film betiltását idézzük fel. Írások a HVG 1989. május 13-iki számából.

Vélemény

Az ittfelejtett szovjet hadsereg és az első magyar "sztrájkper"

Hogyan „felejtődtek” itt szovjet csapatok a második világháború után? – kérdezte munkatársunk Bernben Gosztonyi Péter hadtörténészt, a Kelet-európai Könyvtár igazgatóját - 1989-ben, éppen húsz éve. Hogy mi történt azóta, a csatolt linkekre kattintva elolvashatják.

Itthon

„Az ítéleteket egységesen semmisnek kell tekinteni"

1989 januárjában bejelentették, hogy az 1945-1962 közötti koncepciós pereket felül kell vizsgálni. A HVG húsz éve az akkor még a széles közvélemény számára ismeretlen Pető Iván történészt kérdezte arról, hogy miként zajlottak ezek a lejárató eljárások és hogyan kellene nekifogni a rehabilitálásnak. Felidézzük az interjút.

Itthon

Húsz éve írtuk

Idén 30 éves szerkesztőségünk új sorozatában szemezget abból, miket is írtunk két évtizede, a rendszerváltás idején.